Photo Exhibit: OFF

You can also see our travel photos organized by continent, our most recent travel photos and our travel blog. Individual photos are geotagged and include an interactive Google Map of where we took the photo.

Photo Exhibit: OFF
OFF Photo Exhibition, Prague, July 2006.

Digital versions of images displayed in OFF, a photo exhibition held in July/August 2006 at Pigment Gallery and Bar in Prague, Czech Republic.

Off in His Own Little World:
How do you feel when you hear something described as "off"?

Daniel Noll embarks on a photographic journey to explore this question for himself. His search takes him not only to the French countryside, the Czech borderlands, and the streets of Vienna, but also to his own refrigerator and living room. His quest yields the following irony: oddities are rife in everyday life. Through his images, Noll offers a glimpse into the beauty and wonder of decay, melancholy, and the eccentric.

Mimo Svůj Vlastní Svět
Jak se cítíte když slyšíte něco co je popisováno jako “off”?

Daniel Noll se vydal na fotografickou cestu aby pro sebe prozkoumal tuto otázku. Jeho výzkum ho zavedl nejen na francouzský venkov, do českého pohraničí a Vídeňských uliček, ale také i do jeho vlastní ledničky a obývacího pokoje. Jeho hledání přineslo následující ironii: zvláštnosti jsou běžné v každodenním životě. Skrze své představy, Noll nabízí jakési zběžné nahlédnutí do krásy a zázraku rozpadu, melancholie a výstřednosti.

© www.uncorneredmarket.com
Find more related photos of:

exhibitionpragueartphotographyartphotographyceskykrumlovinvitationcollageflyfrancemothbearnredmoldstrawberryczechtulipsrepublicgardensbonsaicokecanricecorksgrapeslegsvelvetaustriaeuviennavoyeurfishgnomesmarionetteheadczechrepublicposter